zona hastalığı tedavisi

Günümüzde tüketmiş olduğumuz hormonlu gıdalar sonucu birçok hastalıkla karşı karşıya kalmış durumdayız. Bugün sizlerin; Zona Hastalığı Nedir?, Zona Hastalığı Nedenleri Nelerdir? Zona Hastalığı Tedavisi Nelerdir? Zona Hastalığı Önlenebilir mi? Zona Hastalığı Bulaşıcı mıdır? Zona Hastalığı Tekrar Eder mi? şeklindeki sorularınıza yanıt vereceğim.

Zona Hastalığı Nedir?

Genellikle 50 yaşın üzerinde görülmekle beraber, her yaşta görülebilecek olan Zona Hastalığına, Zoster isimli bir virüs neden olmaktadır. Tıp dilinde “Herpes Zoster” adıyla anılan bu hastalık;

 • Oral,
 • Oftalmi
 • Kranial
 • Otik

olmak üzere dört farklı şekilde kendini belli etmektedir. En büyük belirtisi ise, vücutta kabarıklık, kaşıntı ve kırmızı döküntülerdir.

zona hastalığı nedir

Genellikle vücudun bir yarısında görülen zona, diz, dirsek ve geri kalan bölgelerde oldukça az bir şekilde görülmektedir. Bu kısımlarda görülen belirtiler sadece kabarıklık ve kaşıntı olmamakla beraber, aynı zamanda şiddetli ağrıya da neden olmaktadır.

Zona, küçük yaşta geçirilen suçiçeği olarak bilinen yaygın hastalığa neden olan virüsün yeniden aktifleşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu hastalığa neden olan virüs, suçiçeği zoster virüsü olarak bilinir. Su çiçeğinin gelişimi olarak bilinen hastalıktan kurtulduğunuzda, virüs vücudunuzda hareketsiz kalmaktadır. Vücudunuzda yer alan mikroorganizmalar genellikle kafatasınızın yakınına ya da omuriliğinizin köklerine yakın bir yerde durmaktadır.

İyileşme süresi genellikle 1 aya kadar süren Zona Hastalığında, vücutta olan kabarcıkların patlayarak kabuk bağlamasından sonra olacaktır. Hastalık süresi boyunca, vücutta yüksek ateş olması da normal bir durumdur. Az da olsa, Zona Hastalığı geçiren kişilerin günler hatta haftalar sonra bile sinirlerinde ağrı görülme olasılığı vardır. Buna da nevralji yani zona sonu sinirsel ağrı adı verilmektedir.

Zona Hastalığı Nedenleri

Sinirlere yerleşmiş olan Zoster virüsü meydana çıkınca Zonaya neden oluyor demiştik. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla yeniden ortaya çıkan virüsler, sizin bu hastalığa maruz kalmanıza neden olabilir. Şimdi diyeceksiniz, Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar? O konudan da kısaca bahsedelim.

 • Yaşlanma
 • Romatizmal Hastalıklar
 • Kanser
 • Dengesiz Beslenme
 • Ağır İlaçlar
 • AİDS

Gibi nedenler, bağışıklık sistemini zayıflattığı gibi aynı zamanda da vücutta yerleşmiş olan virüsün yeniden aktifleşerek Zona Hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu gibi durumlara dikkat etmeniz gerekir.

zona hastalığı nedenleri

Hemen hemen her yaş grubunda görülen hastalıklardan biri olan Zona hastalığı, genellikle 50 yaş üstü kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. 50 Yaş üzeri insanların bağışıklık sistemleri giderek zayıfladığından dolayı bu hastalık daha yüksek oranda görülmektedir.

Bağışıklık sisteminin dışında, depresyon, üzüntü ve aşırı yorgunluk gibi etkenler zona hastalığının oluşum riskini arttıran diğer nedenler arasında her almaktadır.

Zona Hastalığı Belirtileri

Zona Hastalığı Belirtileri hastanın bağışıklık sistemi durumuna ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Genellikle, deride döküntü olmadan bir kaç gün önce, vücutta ağrı, yanma ve kaşınma görülebilir. Bağışıklık sistemi aşırı zayıf kişilerde de görülen en önemli belirti uyku tutmamasıdır.

zona hastalığı belirtileri

Bu belirtilerde elbette ki bazen değişiklikler olabilmektedir. Döküntülerden önce şiddetli ağrı kendini gösterebilmektedir. Bu ağrıların olduğu bölgeye göre kalp krizi, böbrek taşı ve apandisit ile karıştırılabilmektedir. Bu durumlarda deri döküntüleri, genellikle ağrı başladıktan birkaç gün sonra kendini göstermektedir.

Zona Hastalığının en can sıkıcı kısmı ağrıdır. Ağrı ve döküntülerden bir an önce kurtulmak için fazla vakit kaybetmeden tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Ayrıca çoğu durumda, hafif olan bir ateşle de karşılaşabilirsiniz. Vücudunuzda yer alan virüs büyüdüğünde, muhtemelen karıncalanma hissi yaşayacaksınızdır. Karıncalanma hissi, döküntülerden önce gelişecektir.

Vücutta yer alan tüm Zona döküntülerinin görünür hale gelmesi bir kaç gün sürecektir. İlk başta soluk kırmızı bir renk halinde belirtiler olurken, daha sonra bu belirtiler büyüyecek ve kabarcıklara dönüşecektir. Kabarcıklarda sonra kurumaya başlayacaktır. Zona Hastalığından kurtulmanız bir ay kadar sürebilir.

Zona Hastalığı Tedavisi

Hastalığa ait belirtileri fark ettiğiniz takdirde, derhal bir hekime başvurmanız gerekir. Bir hekim hastalığınızın geliştirmiş olduğu enfeksiyonları kısa sürede tespit ederek size bir tedavi planı çıkaracaktır. Zona Hastalarının hali hazırda bulunan tedavi seçenekleri, hem enfeksiyona neden olan virüsü yok eder hem de hastanın yaşadığı semptromlara odaklanır. Verilen ilaçlar, iyileşme süresinin kısalmasına ve hastalık sürecinde yaşanan ağrıların, kaşıntıların azalmasına neden olacaktır.

zona hastalığı tedavisi

Çoğu hasta için uygulanan antiviral ilaçlar başlangıç tedavisinde yer almaktadır. Zona Hastalığı Tedavisi için en yaygın antiviral ilaçlar:

 • Zovirax
 • Valtrex
 • Novartis

Bu ilaçlar, enfeksiyona neden olan virüsleri temizlediği gibi aynı zamanda hastalığın süresini de kısaltmaya yardımcı olacaktır. Belirlenen antiviral ilaçların, Zona Hastalığı Tedavisi için etkili oldukları kanıtlanmıştır.

Antiviral ilaçların dışında, hastanın yaşayabileceği semptromlar da düşünülerek çeşitli ilaçlar da kullanılmıştır. Bu ilaçlar, ağrı semptromlarını azaltmaya yönelik uygulanan ağrı kesicilerdir. Bazı doktorlar ayrıca, hastalığın tanısı koyduktan sonra bağışıklık sistemini güçlendirmek adına bazı ilaç kullanımlarını önermektedirler. Kullanılan ilaçlar;

 • Ağrı kesiciler,
 • Antidepresanlar,
 • Anikonvülzanlar,
 • Çeşitli Kremler
 • Tens,
 • Akupunktur

Bütün tedavi yöntemleri denenmesine rağmen eğer ağrı aylarca hatta yıllarca devam ediyorsa, burada önemli olan hekimdir. Hekim kontrolünden sonra bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğiniz ve ilaçları düzenli kullandığınız takdirde, hastalığın bir ya da iki ay içerisinde iyileştiğini göreceksiniz. Zona hastaları, hastalığın etkilerini uzun süreli yaşamamaktadır. %3 lük bir kısım zona ya bağlı olarak gelişen nöropati adı verilen dönemde bazı etkilerle karşılaşabilmektedirler.

Zona Hastalığı önlenebilir mi?

Geçmişte su çiceği geçirmiş olan bir kişinin Zona Hastalığı geçirme riski her daim düşünülmektedir. Neyse ki durumu değiştirme riski ve enfeksiyonun yeniden aktif hale gelmesini önleyen, virüslerden kaçınmaya yardımcı olan aşılar vardır.

Zona Hastalığı Önleme aşılarında tercih edilen aşılardan biri Zostovax aşısıdır. Bu aşı, Zona virüsüne neden olacak olan canlı uçuk zoster virüslerini içerir. Özellikle bağışıklık sisteminin daha zayıfladığı kişiler olan 50 yaşın üzerindeki kişiler için bu aşı tavsiye edilmektedir. Bu aşının oldukça etkili olduğu ve vücudun virüse karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Bu da hastanın vücudunda, yıllarca uykuda olan virüsün yeniden aktif hale gelmesi durumunda, vücudun virüs ile mücadele etmesine yardımcı olacaktır.

zona hastalığı önlenebilir mi
Zona Hastalığı Bulaşıcı mı?

Hemen herkesin aklına gelen ilk sorulardan biri Zona Bulaşıcı Mıdır?

Zona elbette bulaşıcı değildir. Fakat Zona yaralarına temas eden kişiye bu hastalık zona olarak değil, su çiçeği olarak bulaşabilir.

Su çiçeği geçirmiş ya da aşısını olmuş kişiler için Zona bulaşıcı değildir. Toplumumuzun %90 ı genellikle küçük yaşlarda su çiçeği geçirdiği için vücutlarında zona hastalığına neden olan bir virüs bulunmaktadır. Dikkatli olmaları gerekir.

Hamilelik sürecinde karşılaşılan Zona hastalığı bebeği etkilemeyecektir. Hastalığın oluştuğu alanlar çok önemlidir. Hastalığın oluştuğu yere göre tanı konulur.

Zona Hastalığı Tekrar Eder mi?

Zona Hastalığı su çiçeği hastalığının devamı gibidir. İnsanlar sadece hayatlarında bir defa su çiçeği hastalığı geçirirler.Bundan dolayı da zona hastalığı ömür de bir defa gerçekleşmektedir. Zona tekrarlamayan bir hastalık olarak kabul edilse de nadiren bir kaç defa hastalığın ortaya çıktığı durumlarda olabilmektedir.

Zona virüsü ile karşı karşıya gelen kişilerin merak ettiği tüm soruların yanıtını vermeye çalıştım. Eğer sizin de eklemek istediğiniz bir konu var ise, yorum kısmından bize ulaşabilir, eklemek istediklerinizi ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz