Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Evde Maske

Siyah nokta genel olarak insanlığın ortak baş belasıdır diyebiliriz. Genellikle ciltte küçük ve siyah benekler olan görülen bu noktalar, evde doğal yollarla temizlenebilir. Sırt, göğüs, boyun, kol ve omuzlarda görülebilen siyah noktalara en çok yüz bölgesinde rastlanır.

Siyah noktalar nasıl temizlenir doğal yolla elbette temizlenebilir. Siyah nokta kremi, siyah nokta temizleme ürünleri ya da siyah nokta temizleme aleti gibi çözümlerin yanı sıra evde doğal reçeteler hazırlamanız mümkündür.

siyah nokta

Siyah Nokta Nedir?

Bu noktalar, tıkalı kıl foliküllerinden dolayı cildinizde görünen küçük şişliklerdir. Bu lekelere siyah nokta denir çünkü yüzeyi karanlık veya siyah görünür. Aslında bunlar genellikle yüzde oluşan hafif bir sivilce türüdür ancak sırt, göğüs, boyun, kollar ve omuzlarda da görülür.

Koyu renklerinden dolayı siyah noktaların cilt üzerinde tespit edilmesi kolaydır. Acı verici olmasalar da hafifçe büyürler, sivilce gibi iltihaplanmazlar. Sivilce, bakteri kıl folikülündeki tıkanıklığı istila ettiğinde kızarıklık ve iltihaplanmaya neden olur.

siyah nokta temizleme

Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah nokta, cildinizdeki kıl foliküllerinin açılmasında tıkanma meydana geldiğinde oluşur. Her folikül bir saç ve yağ üreten bir yağ bezi içerir. Sebum adı verilen bu yağ cildinizi yumuşak tutmaya yardımcı olur. Ölü cilt hücreleri ve yağlar cilt folikülüne açılan boşlukta toplanır ve komedo olarak adlandırılır. Eğer cilt kapalı kalırsa, bu yumrular beyaz nokta olarak adlandırılır.

Bazı faktörler, akne ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir:

 • Vücudun çok fazla yağ üretmesi.
 • Ciltte propionibacterium acnes bakteri birikmesi.
 • Ergenlik döneminde, regl sırasında veya doğum kontrol hapı alırken yağ üretiminde artışa neden olan hormonal değişikliklere maruz kalmak.
 • Kortikosteroidler, lityum veya androjen gibi bazı ilaçların alınması.
siyah nokta sıkma

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır?

Bazı siyah nokta gerçekten sıkarak yok edilebilir. Yoğun, ekstra siyah ve inatçı olanlar genellikle en eski olanlardır. Onları sıkmak, anında onlardan kurtulmanın bir yoludur ve eğer gözenekler tekrar dolarsa, daha yumuşak ve daha kolay tedavi edilir. Eğer peeling gibi ürünler ile onları soyarak çözecekseniz, bu da sürecin ilerlemesine yardımcı olacaktır.

evde siyah nokta temizleme

Evde Siyah Nokta Temizleme

Siyah nokta temizleme işlemi yaparken cildi yumuşak bir yüz temizleyiciyle temizleyin. Çok sert bir şey cildinizi soyar ve sıkmaya karşı çok hassas hale getirir. Buhar gözenekleri açmaya yardımcı olur ve gözenekleri yumuşatır. Bu yüzden sıcak su dolu bir küvete başınızı eğerek yüzünüze buharın gelmesini sağlayabilirsiniz. Sıcak bir duş alabilir veya siyah noktaların olduğu sorunlu bölge üzerine birkaç dakika ılık bir bez koyabilirsiniz.

İşaret parmaklarınızın etrafına bir peçete sarın ve hedeflenen siyah noktanın her iki tarafına parmaklarınızı yerleştirin. Yavaşça aşağı doğru bastırın ve altta toplanıyor muş gibi sıkın. Bir ya da iki kez sıktıktan sonra parmaklarınızı hareket ettirin.

Bir siyah nokta çıkmaya hazırsa, bunu oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bazen bir kaçını hızlıca sıkıp ardından peçete ile toz haline getirebilirsiniz. Kolayca çıkmazsa, bırakın. Fazla zorlamak, cilde çok zarar verir.

Siyah Nokta Doğal Maske Tarifleri

siyah nokta bal ve süt maskesi

Bal ve Süt Maskesi

Malzemeler:

 • 1/4 bardak süt
 • 2 yemek kaşığı bal
 • Top pamuklar

Bir kapta süt ve balı karıştırın. Bu yoğun sıvı karışıma bir pamuk topu batırın ve tüm yüzünüze bol bol uygulayın. Ayrıca ince pamuk parçalarını artık karışımın içine batırabilir ve siyah noktaların yoğun olduğu alanların üzerine yerleştirebilirsiniz. Maskeyi 10-15 dakika yüzünüzde bekletin ve daha sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1 ya da 2 kez uygulayabilirsiniz.

Süt, hafif ve doğal bir ölü deri temizleyen laktik asit içerir. Cildinizde kolayca emilir, ölü cilt hücrelerini nazikçe temizler ve gözenekleri açar.  Böylece siyah noktaların olduğu gözenekler kolayca açılır ve temizlenir. Bal ise neredeyse anında ışıltılı görünmenizi sağlayan cilt parlatma özellikleriyle bilinir.

yumurta akı ve limon suyu maskesi

Yumurta Akı ve Limon Suyu Maskesi

Malzemeler:

 • 1 yumurta akı
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • Yüz fırçası

Siyah nokta maskesi yumurta ve limon suyuyla kolaylıkla yapılır. Yumurta akını ve limon suyunu karıştırın. Bir yüz fırçasıyla, yumurta ve limon karışımını yüzünüzün her yerine uygulayın. Kaşlarınıza veya gözlerinize yakın uygulamayın. Yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Maske kurur ve cildinizi sıkılaştırır. Soğuk suyla yıkayın. Maskeden sonra yüzünüze bir nemlendirici sürün ve haftada bir kez bu maskeyi yapın.

Yumurta akının doğal bir sıkılaştırıcı olduğu bilinir. Gözeneklerinizi küçültür, cildinizin gözle görülür şekilde temiz ve lekesiz görünmesini sağlar. Ölü derilerden tamamen arındırır. Limon suyuyla karıştırılması ise cildinizi aydınlatmayı sağlar.

tarçın ve bal maskesi

Tarçın ve Bal Maskesi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı toz tarçın
 • 3 yemek kaşığı bal

Toz tarçın ve balı bir kasede iyice karıştırın. Bu kalın macunu yüzünüzün her yerine uygulayın. T bölgesi, çene veya alın gibi belirli problemli bölgeleriniz varsa, bunlara odaklanın. 20 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın. Her iki günde bir ve iki hafta boyunca yapın. Siyah nokta temizleme doğal maskeleri arasında benim en çok sevdiğim budur.

Hem tarçın hem de bal, sivilce eğilimli cildi tedavi etmek için çok önemli olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca ölü cilt hücrelerini, bakterileri ve yağ birikimini cildinizin yüzeyinden temizlerler. Tarçın sıkılaştırıcı özelliği ile gözeneklerinizi küçültmenize yardımcı olur ve  cildinizin pürüzsüz ve temiz görünmesini sağlar.

nane maskesi

Nane, Limon ve Jelatin Yüz Maskesi

Malzemeler:

 • Nane yaprakları
 • 1 yemek kaşığı jelatin tozu
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Nane yapraklarını çok az suda kaynatın  ya da bir el blendırında çekin. Soğumaya bırakın. Bir cam kaba, bir çay bardağı suyu koyun ve 15 saniye boyunca mikrodalgada ısıtın. Jelatin tozunu ılık suya ekleyin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın. Limon suyunu ve naneyi jelatinle karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze eşit şekilde uygulayın ve bu maskenin tamamen kurumasını bekleyin. Dikkatlice soyun ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu siyah nokta maskesini haftada bir kez uygulayın.

Limon cildinizin doğal tonlarını ortaya çıkartan ve aydınlatan doğal bir sıkılaştırıcıdır. Nane ise antibakteriyel özelliği ile cildinizi yatıştırırken ölü cilt hücrelerini temizler ve gözenekleri küçültür. Jelatin, kolajeni ve maskeyi bir arada tutan bir polimeri içeren doğal bir proteindir. Bu açıdan siyah ve beyaz noktaları temizlemek için idealdir.

yeşil çay ve limon maskesi

Yeşil Çay, Salatalık ve Jelatin Yüz Maskesi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı jelatin tozu
 • 2 yemek kaşığı yeşil çay
 • 2 yemek kaşığı salatalık suyu

Bir çay bardağı suyu bir cam kabın içinde 15 saniye boyunca mikrodalgada ısıtın. Daha sonra içine jelatin tozunu ekleyin ve karıştırın. Yeşil çayı ve salatalık suyunu jelatine ekleyin. Yüzünüzün her yerine uygulayın. Soymadan önce 20 dakika bekletin. Soğuk suyla yıkayın. Haftada bir kez bu karışımı siyah ve beyaz noktaları ya da sivilceleri temizlemek için uygulayın.

Jelatin cildinizin esnekliğini artırır ve evde etkili bir peeling maskesi yapmanın en kolay yoludur. Salatalık ise cildinizi gençleştirir ve iyice nemlendiren bir soğutucudur. Yeşil çay, sivilce ve ölü hücre birikiminden kaynaklanan kızarıklığı ve iltihabı azaltan bir antioksidandır.

Yukarıda anlattığımız siyah nokta temizleme işleminden sonra sıra saçlara geldi. Saç bakımı konusunda bilgi almak isterseniz dünya çapında yaygın olarak kullanılan saç bakım yağları makalemizi okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu