Saç Bakımı

Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez Saç Nedir?

Dilerseniz protez saç bakımı konusuna adım adım giriş yapalım. Protez saç, dökülme olan yerlerde ya da saç olmayan bölgeye; bu işlemi yaptırmak isteyen kişinin kendi saçından alınan saç telleri ile yapılabilir. İkinci bir alternatif ise insan saçından üretilerek, saç protezleri sentetik saçtan veya ikisinin bir kombinasyonundan üretilebilir.

Suni deri üzerine yapılan incelikli ve gerçek görünümlü (insan derisi gibi) bir işlemdir. İşlem, diş protezinin yapımına çok benzer. Saç olmayan bölgenin tam boyutları ile ölçüsü yani kalıbı alınır. Kafa derisine benzer bir taban düzlemi sentetik malzemelerden yapılır ama bu malzemeler kişinin cilt dokusu ile farklılık göstermez. Protez saç yaptıracak kişinin ten rengi ile birebir aynısı yapılır ve hastanın gerçek saç derisine saç protezi uygulanır.

Protez Saç Yaptırırken Ağrı Oluşur mu?

Protez saç yaptırırken ve protez saç bakımı yapılırken ağrı ya da herhangi bir acı hissetmezsiniz. İnsan derisine uygun malzemeler kullanıldığı için; ameliyat ya da kanama gerektiren bir durum olmadığı için direkt kafa derisi üzerine sürülen jeller yardımıyla saç protezi uygulanmaktadır. Bu uygulama esnasından hemen sonra günlük hayatınıza geri dönebilir, saç protezi ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadan sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz. Saç protezi siz söylemediğiniz süreçlerde başkaları tarafından anlaşılmayacak şekilde saça uygulanmaktadır.

protez saç bakımı

Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez saç, hastanın kendi saçından alınarak yapıldığı için Protez saç bakımı çok kolaydır. İnsanlar daha genç görünüme sahip olmak, imaj yenilemek, parlak ve güçlü saçlara sahip olmak için özellikle Hollywood yıldızları olan Sean Connary ve John Wayne gibi birçok oyuncu tarafından kullanılan bu yöntemi güvenle kullanmaya başlamışlardır. Protez saç kullanankişiler saçlarını yıkayabilir, kurutabilir, kestirip ayrıca şekil verdirebilirler. Bu işlemleri yaptırırken hiçbir problem yaşamazlar. Protez saç bakımı yapılırken saçlarınız su ile temas edebilir, saç deri ile uyumlu özel sabitleyiciler ile sabitlendiği için kişinin kafa derisine herhangi bir zarar vermez ya da alerji yapmaz.

protez saç bakımı nasıl yapılır

Neden Protez Saç Yaptırmalıyım?

Tüm dünyada hem erkek hem de kadınların saç dökülmesi ya da saçın olmayışı kronik bir hale gelmiştir. Kullanılan bazı ilaçlar ve genetik de dâhil olmak üzere saçlarını kaybetmelerinin çok sayıda nedeni vardır ve tedavi seçenekleri ise bu alanda sınırlı ya da yetersizdir. Protez saçın kişilerin hem psikolojik ve sosyal alan ilişkilerine olumlu yönde katkıları vardır.

Dökülen ya da saç olmayan bölgeye kendi saçınız gibi rahatlıkla ve güvenle kullanabileceğiniz saç protezi sayesinde saçlarınıza istediğiniz şekli vermenizin yanı sıra yaş ortalamanızı daha aşağılara çekme şansınızı yakalıyorsunuz. Yani yaptıracağınız saç protezi sayesinde daha genç ve pozitif bir görünüme sahip olabilirsiniz. Artık saçınız dökülüyor ya da sağlıklı görünmüyor diye üzülmenize gerek kalmayacaktır. Saç protezi ile istediğiniz görünüme çok kolay ve acısız bir yöntem ile sağlıklı bir şekilde kavuşmanız mümkün. Kalıcı olmasa da uzun ömürlü bir çözümdür. Şimdi birazda protez saç bakımı ve dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde duralım.

protez saç bakımı

Protez Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

*Protez saç bakımda ilk olarak normal saçlarınızı gibi düzenli yıkama yapılması gerektiğini not alalım.

*Su altı, su üstü ve ekstreme tüm spor alanlarında protez saçınızı çıkartmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey düzenli olarak konusunda uzman olan kişilere giderek protez saç bakımınızı (ayda 1 kez) yaptırmaktır.

*Protez saç hijyen açısından yıkanabilir olduğu için; kemoterapi ya da benzer tedavilerde kanser ile mücadele eden kişilerinde güvenerek kullanabilecekleri bir yöntem halini almıştır.

*Protez saç bakımı, iyi eğitimli bir profesyonel kişiler tarafından yapılmazsa, saçın görüntüsü estetikten uzak olabilir ve doğal görünmeyebilir. Saçı kolayca ve rahatça kullanmak için son aşamayı profesyonel bir saç kesimi ve protez saç bakımı ile bitirmek çok önemlidir.

* Bir saç protezi sadece ihtiyaç duyulduğunda değil sentetik saçtan yapılmışsa yaklaşık 20 kullanımdan sonra yıkanmalıdır ve konusunda uzman olan kişilerin olduğu bir merkezde protez saç bakımı yapılmalıdır.

evde protez saç yapımı

Protez Saç Bakımımı Kendim Yapabilir miyim?

Elbette, yapabilirsiniz.  Saç protezini kendiniz yıkamak isterseniz aşırı sıcak sudan uzak durun. Ilık su kullanıp yumuşak formda şampuan ile saçınızı yıkayıp, havlu yardımıyla fazla suyu alarak saç kutruma makinesi ile kuruturken rahatlıkla şekil verebilirsiniz. Bu işlemi haftada bir yapabilir ayrıca saç kremi kullanabilirsiniz.

Protez Saç Bakımımda Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir? 

Protez saç bakımı konusunda ilk dikkat edilmesi gereken nazik olmaktır. Örneğin, havluyla hafifçe kurulayın, ovalamayın. Saç protezinizi aşırı sıcaktan uzak tutun. Saçları her zaman çok nazikçe tarayın. Kökten uca doğru taramaya özen gösterin. Saçınıza herhangi bir kimyasal işlem yapmadan önce doktorunuza danışın. Boya, röfle gibi işlemler için önce doktorunuza başvurun. Açık havada derinizi her zaman güneş koruyucu ile dış mekânlarda koruyun.

Protez saç bakımı için genellikle, polyethelyne glycol PEG , Propilen Glikol,sodyum lauril sülfat, formaldehit, paraben, alkol, sentetik parfüm veya parfüm içermeyen şampuanlar kullanmayı tercih ediniz. Kimyasal bir içeriğe sahip olmayan şampuan ve saç kremi kullanmak saç protezinizin ömrünü uzatır ve dökülen saçlarınızın daha fazla dökülmesini engellediği gibi daha güçlü çıkmasını sağlar.

Kırılmayı veya gevşemeyi önlemek için saçı yıkarken dikkat edin. Kırılmaya ya da kopma olmaması için saçı yumuşak bir fırçayla hafif hafif kökten uca doğru tarayarak ani hareketler yapmadan şekil vermek en sağlıklısıdır. Bunu sadece protez saç bakımı için değil kendi saçlarınız içinde uygulayabilirsiniz. Yıkamak için, saçlarını ovalamak yerine, sadece şampuanla hafifçe masaj yapın ve hareketi (aşağıdan yukarıya) bir yönde tutun. Bu sayede saçlarınız kırılmaz ve uzun ömürlü, sağlıklı bir kullanıma sahip olmuş olursunuz.

Hem protezi hem de cildiniz korumak için abartılı gerilimlerden kaçınmak her zaman iyidir. Gerilim proteze zarar vereceği için saçınızı yıkarken ve kurularken çekmemeye ya da bir basınç uygulamama dikkat etmelisiniz.

Protez Saç Güvenli midir?

Protez saç kişinin kendi kafa derisine uygulanan bir yöntem olduğu için nefes alan gözenekler sayesinde altta kalan kafa derisi nefes alır yani oksijen geçirir. Kişiye zararı olmadığı gibi sosyal anlamda da kişiye özgüven sağladığı için sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Saç modeli, bireyin yaşı ve alın yapısı dikkate alınarak hazırlanır. Bu tarz ve örnek, protez saçının hazırlandığı laboratuarlara gönderir. Tamamıyla konusunda profesyonel kişiler tarafından yapılan bu işlem güvenilirdir.

Protez saç bakımı ne süre ile yapılmalıdır?  Ayda bir kez yapmak yeterlidir.  .

Protez Saç İşlemi Kaç Seans Sürer?

Protez saç işlemi tek seans sürmektedir. ‘’Ölçme’’, ‘’Yerleştirme’’ ,’’Tasarım’’ olarak Ortalama 1 ya da 2 saat içinde işleminiz yapılır.

Protez Saç İçin Şekillendiricilerin Kullanımı Nasıldır?

Protez saç bakımı düzenli olarak yapılan saçlarda; saç maşası veya saç kurutma makinesini çok fazla kullanmayın. Bunun dışında kendi saçınızdan alınan ve sentetik karışımlı olan protez saçlarda saç maşası veya saç kurutma makinesini güvenle kullanabilirsiniz. Köpük, sprey, jöle ya da benzeri kozmetik şekillendiricileri rahatlıkla kullanabilir ve saçınıza istediğiniz şekilleri verebilirsiniz.

protez saç bakımı faydaları

Doğal Saç mı Tercih Etmeliyim Yoksa Sentetik Saç mı?

Protez saç bakımı hem sentetik hem de doğal saçlar için düzenli olarak ayda bir kez yapılmalıdır. Tercihiniz doğaldan yana olsun, ancak doğal protez modelleri sentetiklere göre daha pahalıdır. Tercihinizi bütçe ve ihtiyacınıza göre siz değerlendirebilirsiniz.

İçerik faydalı mıydı?

Bu yazıya 1-5 arasında yıldız ile puan ver

Puan: / 5. Oy Sayısı:

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu