DudakGözMakyajTırnakYüz

Makyaj nasıl yapılır?

Doğru makyaj nasıl yapılır sorusu kadınların güzel ve çekici görünmek adına her yaşta akıllarında merak uyandırmıştır. Hangi elbise ile hangi ruju sürülebilir, hangi saç tarzı ile hangi far tonu uyumludur? Her kadının en doğal merakı doğru makyaj nasıl yapılır.

Yediden yetmişe her kadın için bakımlı görünüp kusurlarını kapatmak adına yaptığı makyaj işlemleri bulunuyor. Fakat doğru makyaj nasıl olur, püf noktaları nelerdir detayları ile incelemek gereklidir.

Makyaj nasıl yapılır?

Makyaj Öncesi Hazırlık

Doğru makyaj nasıl yapılır sorusuna doğru yaklaşmak için öncelikle makyaj öncesi hazırlıkları tamamlamalısınız. Makyaja cildinizi hazırlamak için öncelikle cildinizi temizlemelisiniz. Herhangi bir tahrişe neden olmaması ve cildinizin taze görünmesi için daha önce yaptığınız makyaja dair herhangi bir iz kalmaması gerekir. Makyaj çıkarma işlemini temiz bir pamuk, makyaj çıkarıcılar, bebek yağı veya tonik ile yapabilirsiniz. Daha sonra yüzünüzü yıkayarak nemlendiricinizi yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yüzünüzü yıkama işleminde yüz temizleyicileri kullanabilirsiniz. Gündün bakım kremi veya nemlendiricileri alırken bir uzmana danışarak cildinize uygun ürünü almaya gayret gösterin. Yüzünüzdeki bakterileri temizleyerek nemlendiricinizi sürdükten sonra hafifçe cildinize masaj yaparak ölü derilerden arınabilirsiniz.

Makyaja Başlangıç

Cildiniz makyaja hazır hale geldi ise öncelikle makyaj bazı sürerek makyajınızın gün boyu kalmasını ve kullandığınız ürünlerin yüzünüzde kendini göstermesini sağlayabilirsiniz. Yaz aylarının gelmesiyle sıcaklara karşı makyajınızda herhangi bir akma işlemi olmamasında makyaj bazı önemli bir yer kaplıyor. Makyaj bazı sayesinde sabah sporlarında da günlük makyajınızı hiçbir akma etkisi görmeden kullanabilirsiniz.

Makyaj Nasıl Yapılır?

Doğru Makyaj Uygulama Adımları

Fondöten Kullanımı

Kadınların hemen her makyajında kullandıkları fondötenlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Kendi cilt yapınıza en uygun fondöteni aldıktan sonra bu uygulama için fondöten fırçası veya süngeri almanızı öneririz. Çünkü fondötenin yüzünüzde dengeli dağılması yapay durmaması için çok önemlidir. Kullandığınız fırça veya süngerin her uygulamada temiz olduğundan emin olun. Fondöten uygularken yüzünüz ve vücudunuz arasında ton farkı oluşmamasına özen göstererek dağılım yapmalısınız. Fondöteni uygularken bulunduğunuz yerin bol ışık almasına dikkat etmelisiniz. Doğal bir görünüm için fondötenin yüzünüzde parça parça görünmemesi gerekir. Uyguladığınız fondötenin ten tonunuz ile aynı veya çok yakın olduğuna emin olun.  Fondöten alırken bel bileğinizde ürünün tonunu deneyebilirsiniz.

Kapatıcı Kullanımı

Koyu ton göz altlarınızı ve ciltteki lekelerinizi kapatmak için kapatıcı kullanabilirsiniz. Kapatıcı uygulamanız ile cildiniz daha taze görünecektir. Ayrıca yorgunluk veya uykusuzluk gibi belirtileri de bu sayede kapatabilirsiniz. Ten tonunuzdan açık ve parlak kapatıcıları aydınlatıcı olarak değerlendirebilirsiniz. Kapatıcı ve fondöten kullanımından sonra bir sünger ile yüzünüzün üzerinden hafice geçerek topaklanmaları engelleyebilirsiniz.

Aydınlatıcı Kullanımı

Yüz hatlarınızı belirginleştirmek ve derinlik katmak için highlighter yani aydınlatıcı kullanabilirsiniz.

Gözlerinizin iç köşelerine, kaşlarınızın alt köşelerine, elmacık kemiklerinizin yanlarına ve dudaklarınızın üstünü aydınlatıcı ile belirginleştirebilirsiniz.

Aydınlatıcı sürmek için geniş yay biçimli fırçalar veya parmak uçlarınızı kullanabilirsiniz.

Kontür Uygulaması

Yüzlerinizdeki bazı bölgeleri aydınlatıp ortaya çıkarmak yerine küçültmek isterseniz kontür uygulamasını deneyebilirsiniz.

Burun yanlarınıza, yanak çukurlarınıza ve çene altınıza uygulayabilirsiniz. Geniş bir alnınıza varsa daha küçük görünmesi için kontür uygulamasını makyajlarınızda uygulayabilirsiniz.

Kontür uygulaması için geniş ve dolgun fırçalar kullanabilirsiniz.

Allık Uygulaması

Yüz makyajınızın son adımı olan allık uygulaması ile yanaklarınızı canlandırabilirsiniz. Çok ağır olmayan doğal tonları elmacık kemiklerinizde deneyerek yüzünüze renk katabilirsiniz. Hafif tonlar için krem allıkları tercih edebilirsiniz. Koyu bir tene sahipseniz bronz allıklar kullanarak teniniz ile uyumu sağlayabilirsiniz. Gece makyajı uyguluyorsanız allık tonunuzu gündelik tonlardan daha koyu tercih edebilirsiniz.

Kaş Uygulaması

Kaş Uygulaması

Kaş makyajı kaş yapınızın dolgunluğuna göre tercih edilebilir. Seyrek veya biçimsiz kaşlara sahipseniz kaş kalemi veya kaş farı kullanarak kaşınızı şekillendirebilirsiniz. Gündelik makyajlarda kaş tarama işlemi de oldukça popüler. Kalın kaşlara sahipseniz doğal görünümü ile gündelik makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Kaş doldurma işlemini uygularken kaş çizginizin çok dışına çıkmadan ve çok koyu tonları kullanmadan doğal güzelliğinizi bozmamalısınız.

Far Uygulaması

Far renk tonlarını zevkinize göre tercih edebilirsiniz. Far renginizin belirgin olması için öncesinde far bazı uygulayabilirsiniz. Bahar ayları için pembe ve renkli tonlar canlı görünmeniz için oldukça ideal. Giyeceğiniz kıyafete göre doğrudan aynı renk yerine içerisindeki tonlarda far uygulayarak bir bütünlük yakalayabilirsiniz. Özel bir gece için hazırlanıyorsanız gölgeli makyaj yaparak daha cesur bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Göz farınızı kirpik uçlarınızdan açık tonlarla başlayarak dışa doğru harmanlayarak yayabilirsiniz. Gözlerinizin iç ve dış köşelerinden taşan far tozlarını silerek temiz bir makyaj uygulaması yapabilirsiniz. Göz farınız kaşınıza yakın olacak şekilde uygulayarak kaşlarınız ile arasında çizgi bırakmaya özen gösterin. Buğulu bir göz makyajı için kaşık veya kart gibi bir maddeden destek alarak çizginizi belirleyebilirsiniz. Far tonları uygularken gri, siyah, mavi, açık ve koyu tonlar ile mat veya parlak farları tercihinize göre kullanabilirsiniz. Birden fazla far tonunu bir araya getirerek de bir karışım oluşturup uygulayabilirsiniz. Far uygulaması tamamen tercihinize kalmış bir uygulamadır.

Eyeliner Uygulaması

Eyeliner uygulamanız için öncelikle göz yapınızı tanımalısınız. Doğru makyaj uygulamasında eyeliner kullanımı önemli bir yere sahiptir. Doğallığın dışına çıkan çok kalın eyeliner uygulamaları tüm makyajın itici görünmesine neden olabiliyor. İnce, uzun, kalın, kuyruklu birçok eyeliner tarzı bulunuyor. Sizde yüz tipinize en uygun olanı kullanarak gözlerinizi olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz.

Göz Kalemi Uygulaması

Tercihe göre değişiklik gösteren göz kalemi uygulamasını göz altlarınızda uygulayabilirsiniz. Kalemi göz alt çizginizden ve yanlardan taşırmamaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yorgun bir görünüme neden olabilir. Günümüzde oldukça popüler olan yarım kalem uygulamalarını da deneyebilirsiniz. Renkli gözlere sahipseniz siyah göz kalemi ile gözlerinizin belirgin olmasını sağlayabilirsiniz. Gözlerinizin olduğundan büyük görünmesini istiyorsanız göz içlerinize beyaz veya krem rengi kalem uygulamalısınız.

Maskara Uygulaması

Göz makyajınızı tamamlamak için son adım olan maskara uygulamasını kirpiklerinizde yavaşça deneyebilirsiniz. Topaklanma olmaması için kirpiklerinize defalarca aynı rimeli sürmek yerine 2 kez üst üste aynı gözde uyguladıktan sonra diğer gözlerinize geçebilirsiniz. Üst kirpikleriniz ile birlikte alt kirpiklerinize de maskara uygulayarak göz makyajınızı bitirebilirsiniz.

Kirpik tipinize uygun maskarayı seçmek için Kirpik Tipine Göre Maskara Seçimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Dudak Makyajı

Dudaklarınızı nemlendirmek için öncelikle lipstick uygulayabilirsiniz. Sonrasında dudak kalemi ile dudaklarınızı belirginleştirerek dolgun dudaklar elde edebilirsiniz. Ruj tercihiniz için ise giydiğiniz kıyafet veya far tonunuza göre bir ruj tonu tercih edebilirsiniz. Günlük makyajlar için nude tonlar oldukça popüler. Gündelik hayatta sadece nemlendirici veya parlatıcılar da kullanarak doğal güzelliğinizi sergileyebilirsiniz. Özel bir gece için hazırlanıyorsanız kırmızı ve pastel rujları tercih ederek oldukça çekici görünebilirsiniz. Ayrıca düğün veya partiler için kalıcı rujlar kullanarak gün boyu dudaklarınızdaki güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Makyajı Tamamlama

Makyajı Tamamlama

Rujunuz ile birlikte makyajınız hazır hale gelmiş durumda. Yüzünüzde beğenmediğiniz veya abartılı gelen yerleri hafifçe bir pamuk ve bebek yağı ile silebilirsiniz. Son olarak makyaj sabitleyici kullanarak gün boyu makyajınızın kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Artık hazırsınız. Makyaj nasıl yapılır sorularına aldığınız yanıtlar ile taze, güzel ve etkileyici görünüşünüzle sokaklara renk katabilirsiniz.

İçerik faydalı mıydı?

Bu yazıya 1-5 arasında yıldız ile puan ver

Puan: / 5. Oy Sayısı:

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu