Saç BakımıSaç Maskeleri

Kakao Yağı Saç Maskesi

Kakao yağı saç maskesi yapımında kakao en önemli ve en pahalı bileşenidir. Kakao ile hazırlanan her yiyecek ya da kokulu ürün direk serotinin salgılamanıza yol açar.  Kakao kelimesini duyduğumuzda zihnimizde beliren ilk düşünce zihnin ezberlerinden birini harekete geçirerek geçici bir mutluluk algısı oluşturur.  Ancak biliyoruz ki bazı ezberler iyidir.  Sürekli mutluluk halini deneyimlemeniz onu aramanızı ve bulmanızı kolaylaştırır.

Kakao ile yapılan doğal saç ve cilt maskelerinden yiyeceklere, mumlardan parfümlere birçok ürün bize gerek psikolojimiz gerekse biyolojimiz açısından fayda sağlıyor. 

Kakao Yağı Nereden Elde Edilir? 

Kakao ağacından elde edilen kakao yağı, kakao yağı saç maskesinden çatlak izlerinin tedavisine, gıda sektöründen parfüm üretimine kadar birçok sektörün vazgeçilmezidir

Güney Amerika’da doğal olarak yetişen kakao ağacı, tropik her coğrafyada yetiştirilebilir.  4-8 metre yüksekliğine ulaşabilen ağaçlardan meyveler yılda iki kez toplanır. Meyvenin içerisinde yer alan kakao çekirdekleri mayalanma işleminden sonra kurutulur ve kullanıma hazır hale getirilir. Presleme yöntemi ile kakaonun yağı çıkarılır. Sonraki işlemler kullanılacak alana göre değişir.  Örneğin ruj, ilaç, gıda maddesi yapmak için katkı maddeleri eklenebilir.  

kakao yağı saç maskesi

Cilt ve Saç Sağlığı İçin Kakao Yağı Ne Şekilde Kullanılır? 

3000 yıldır kullanıldığı düşünülen kakao yağı, Aztek ve Maya kültüründe özellikle hem vücut hem cildi sağlıklı tutmak için kullanılıyordu. Kakao yağı günümüzde vücut losyonu, cilt kremi, saç bakım yağı, kakao yağı saç maskesi olarak karşımıza çıkıyor. Yenilebilir özellikli sağlıklı doğal yağ dudak balsamı olarakta kullanılabiliniyor. 

Saçlarınız ve cildiniz nemini kaybettiğinde erken yaşlanma belirtileri ile baş başa kalırsınız. Cildinizde bu kırışıklıklar ile kendini gösterirken saçlarınızda kuruma, kırılma, kepeklenme gibi belirtiler ile karşınıza çıkar. 

Kakao yağı saç maskesi saç derinizden başlayarak saç uçlarına kadar nem verir ve yıpranma ile deformasyona uğramış noktaları onarır. 

Kakao Yağı Saç Maskesi için %100 Doğal Yağ Nasıl Anlaşılır? 

Kakao yağı saç maskesi yapmak istiyorsanız öncelikle %100 doğal yağ edinmelisiniz. İlk olarak uygun şartlarda hazırlanmayan yağlar hakkında biraz bilgi verelim. 

 • Düşük kalitede yağlar verimsiz mahsullerden damıtılmış olabilir,
 • Doğru şekilde işlenmemiş olabilir,
 • Yağın içerinse katkı maddeleri eklenmiş olabilir,

Peki, bir yağın saflığını nasıl test edebilirsiniz. Size yine birkaç başlık ile yanıt verelim. 

 • Yağın bulunduğu kabın koyu renkte bir cam şişe olması gerekir.  Şart olmamakla birlikte damlalıklı bir şişe olması kullanım esnasında ziyan olmasını önleyecektir.  %100 saf bir yağın birkaç damlası ile harika bir kakao yağı saç maskesi hazırlayabilirsiniz. 
 • Ucuz fiyatlı saf bir yağ bulmanız zordur. Belli bir tüketim süresi olan ürünlerin hasadı az olduğundan ve seyreltilme ile çok defa kullanılabildiğinden fiyatlar yüksektir. 
 • Aynı üreticiden yağ satın alıyorsanız, her defasında ürünün rengi ve kokusunda küçük değişiklikler olabilir. Her yılın farklı tabiat olayları vardır.  Ve bu mahsulü etkiler, ancak doğallığı ile ilgili kötü bir referans değildir. 
 • Yağı satın almadan şişenini üzerinden %100 uçucu yağ olduğundan emin olun. Mutlaka ürün şişesinde bulunması gerekir.  Yazmıyor ise tercih etmenizi önermiyoruz. 
 • Yağın hava ile temas etmesini engellemek için mutlaka tıpa mührünün yapılmış olması gerekir. 

Kakao Yağı orijinal mi, nasıl test edilir? Aslında tüm yağların orijinalliğini test etmek için oldukça basit bir yöntem bulunuyor. Beyaz bir A4 kâğıdı alın ve üzerine tek bir damla saf olduğunu düşündüğünüz yağı damlatın, orijinal bir yağ ise kâğıdın arkasına geçmeyecektir.

Kakao Yağı Saç Maskesinin Faydaları

Bugün sizin için kakaonun onlarca faydasından birini seçtik.  Sizi peri kızı rüyalarına sürükleyen bu muhteşem kokunun sahibi kakao saçlarınız ve saç deriniz için oldukça faydalıdır. Gür, çabuk uzayan sağlıklı saçlar için, kakao yağı saç maskesi hakkında bilmek isteyeceğiniz her şeye aşağıda yer vermeye çalıştık.  

Saçlarınız güzel kokmakla kalmayıp, çabuk uzayacak, gürleşecek ve düzenli kullanımda ipeksi görünümü dikkatleri üzerinize çekmenize yol açacaktır. Saç kırılmalarına karşı koruyucu olan kakao yağı saç maskesi;

 • Parlaklık verir,
 • Yumuşatır,
 • Nemlendirir,

Kakao Yağı Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Kakao yağı saç maskesi saçınızın ihtiyacına göre hazırlanabilir. Duştan önce koruyucu olarakta kullanılabilir.Kakao yağı çabukdonan bir yapıya sahip olduğundan tüm kakao yağı saç maskelerini en fazla 20 dakika saçınızda tutmanızı öneriyoruz. Fazla tuttuğunuzda saçınızdan temizlenmesi zorlaşabilir.

Kakao tozu ve yağı içerisinde bulunan magnezyum saçlarınızın erken yaşta beyazlaması konusunda önleyicidir. Size şimdi aşağıda vereceğimiz tarif saç köklerinizin ihtiyacı olan mineraller konusunda size yardımcıdır.  Ancak elbette ümmin sistemi güçlendirecek şekilde bir beslenme düzenine girmeniz saçlarınızı hem içten hem dıştan besleyerek fayda sağlayacaktır.

Aşağıdaki tarifimizde yer alan bal antioksidanlar içerir. Zeytinyağı ise saçı nemlendirir ve onarır.

Malzemeler

 • 4 çorba kaşığı sade yoğurt
 • 2 yemek kaşığı kakao yağı
 • 1 çorba kaşığı bal
 • Yarım çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Kakao yağı saç maskesinin hazırlanmasının ilk adımı yoğurdu bir kaba dökmek ile başlıyor. Sonrasında erittiğiniz kakao yağını yoğurda ekleyin.  Zeytinyağı ve balıda karışıma ekleyin. Her malzemeyi kattıktan sonra en az bir dakika karıştırın. Tüm karışımı en az 5 dakika karıştırın. 

Saçlarınızı Nemlendirmek ve Onarmak İçin Kakao Yağı Saç Maskesi Nasıl Hazırlanır? 

Saçlarınızdaki nem problemleri genellikle saç deriniz ile ilgilidir. Bu yüzden saçlarınıza bakım yapacağınızda saç deriniz dâhil maske uygulaması yapmalısınız.  Saçlarınızın ph dengesine kavuşarak daha sağlıklı olmasını istiyorsanız aşağıdaki tarifimize bir göz atın. 

Malzemeler

 • 1 Yemek kaşığı kakao yağı
 • 1 Yemek kaşığı shea yağı

Hazırlanışı

Çok kısık ateşte kakao yağını eritin. Tamamen eridikten sonra shea yağını ekleyin. 4-5 dakika karıştırın.  Kakao yağını mikrodalganızda da eritebilirsiniz.  Kakao Yağı Saç Maskesi hazır, hemen uygulayın. . 

Kakao Yağı Saç Kremi Olarak Nasıl Kullanılabilir? 

Kakao yağı saç maskesi yaparken erittiğimiz gibi saç kremi yaparken de aynı sistemi kullanın. Ancak bu defa saç diplerine sürmeyin, sadece saç uçlarına az miktarda iki avucunuza alarak yedirebilirsiniz.  İkinci bir alternatif ise saç kreminizin içine katabilirsiniz.  Bu pratik çözümlerin yanı sıra daha besleyici bir saç kremine ihtiyacınız varsa aşağıdaki saç kremini hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 Yemek kaşığı kakao yağı
 • 1 Çorba kaşığı hindistancevizi yağı
 • 1 çorba kaşığı jojoba yağı

Hazırlanışı

Çok kısık ateşte kakao yağını ve hindistancevizi yağını birlikte eritin. Yağlar tamamen eridikten sonra jojoba yağını ekleyin. Karışımın katılaşması için bir köşede bekletin. Tamamen katı hale gelmeden, kek yaparken çırptığınız gibi çırpın.  4-5 dakika çırpmanız gerekebilir.  Saç kreminiz hazır. O kadar sağlıklı ve doğal ki vücut kremi olarak bile kullanabilirsiniz.  Kakao Yağı Saç Maskesi ile birlikte kullanırsanız saçlarınızdaki değişime şaşıracaksınız.  Maskeleri ihtiyaca uygun zaman aralıklarında kullanabilirsiniz.  Haftada 1 kez uyguladığınızda 21 gün içerisinde saç deriniz ve saçlarınızda farkı görebileceksiniz.

Tüm kakao yağı saç maskesi tariflerini nemli saça uygulamanızı öneririz. Saçı kırmadan kolaylıkla uygulamış olacaksınız.

İçerik faydalı mıydı?

Bu yazıya 1-5 arasında yıldız ile puan ver

Puan: / 5. Oy Sayısı:

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu