Hyalüronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Hyalüronik Asit, son zamanların en trend uygulamalarından bir tanesi. Hyalüronik Asit birçok bakım ürününde bulunmaktadır. Hyalüronik Asit hem ürün olarak kullanılırken hem de hekimler tarafından cilde direkt uygulanmaktadır. Hyalüronik Asit vücudumuzun glukozaminoglikan ismi verilen ve aminoasit içeren polisakkari formundaki bileşenlerin arasında doğal olarak yer almaktadır. Söz konusu bileşenlerin vücuda pek çok faydası bulunmaktadır. En önemli faydaları ise var olduğu dokulara sağlamlık ve nem katmasıdır. 

Hyalüronik Asit
Hyalüronik Asit

Hyalüronik Asit insan vücudunda da büyük öneme sahiptir. İnsan vücudundaki Hyalüronik Asitler su moleküllerini çekmekte ve bağlamaktadır. Bu özelliği ile eklemlerin ve sinirlerin yumuşamasını sağlar. Bütün bunların cilt ile ne alakası var diyebilirsiniz. Fakat anlattıklarımızın hepsi cildin ve hatta saçların vücuttaki hiçbir dengeyi bozmadan tamamen doğal şekilde mükemmel derecede nemlenmesini sağlamaktadır. Genç bir insanın vücudunda 15 gram olarak yer alan Hyalüronik Asit yaş ilerledikçe azalmaktadır. İşte bu azalma sonucunda da ciltte birtakım istenmeyen durumlar yaşanmaktadır. Vücudun kendi kendine üretemedeği ya da az miktarda ürettiği Hyalüronik Asiti dışarıdan plastik cerrahlar yaşlanmanın engellenmesi ve gerilemesi için enjekte yöntemi kullanarak enjekte etmektedir.

Hyalüronik Asit cildimizde doğal olarak oluşan bir madde olmakla birlikte, cildimizi hem korur hem de nemlenmesine yardımcı olur. Hyalüronik Asit su bazlıdır. Dolayısıyla cildi çok güzel nemlendirmektedir. Bu nedenle özellikle kuru ciltler olmak üzere her cilt tipi için kullanılması gereken bir maddedir.

Hyalüronik Asit ismi duyulduğunda endişeye sebebiyet verebilmektedir. Oysa Hyalüronik Asit cildin nemlenmesini sağlayan bir maddedir. Korkulacak bir şeyin olmadığı gibi piyasada birçok madde için denendiğinin ve başarıyla sonuçlandığını bilmek gerekmektedir. Vücudun kendiliğinden doğal olarak üretmiş olduğu bu madde ile cilt nemli ve canlı kalmaktadır.

Hyalüronik Asitin Faydaları

  • Vücut kendi ürettiği için tamamen doğaldır. 
  • Cildi çok iyi nemlendirir ve var olan nemin seviyesini korur.
  • Cildiniz daha sıkı ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.
  • Antioksidan özelliktedir. Bu sayede zararlı maddeler ile savaşır.
  • Antibakteriyeldir. Bu sebeple yaraların iyileşmesinde büyük rol oynar.

Hyalüronik Asit Nasıl Kullanılır?

Hyalüronik Asit genellikle plastik cerrahlar tarafından kullanılmaktadır. Ciltte çökme meydana gelen bölgeler Hyalüronik Asit sayesinde dolar. Plastik cerrahlar enjeksiyon yardımı ile Hyalüronik Asiti ciltte çöken bölgelere enjekte eder.

Hyalüronik Asit işlemi lokal olarak uygulanmaktadır. Hyalüronik Asit etrafındaki suyu çeker. Aynı zamanda hücre içerisinde yer alan nemi de düzenlemektedir. Hyalüronik Asit sağladığı su sayesinde ciltte dolgunluk meydana getirir. Böylece ince çizgiler yumuşar. Hyalüronik Asit ile bu işlemlerden sonra cildiniz eski görünümüne oranla çok daha ışıltılı, canlı ve doğal bir görünüme sahip olur. 

 Hyalüronik Asit nedir
Hyalüronik Asit nedir?

Hyalüronik Asiti Kimler Kullanmalıdır?

Hyalüronik Asit çok yönlü bir maddedir. Aynı zamanda Hyalüronik Asit çok da nazik bir maddedir. Kuru bir cilde sahip olan herkes Hyalüronik Asit bazlı ürünlerden kullanarak cildinin mükemmel düzeyde nemlenmesini sağlayabilir. Nemi içinde tutan Hyalüronik Asit, yavaş yavaş nemi serbest bırakmaktadır. Bu durum da cildin dolgun ve çok daha nemli kalmasına yardımcı olmaktadır.

Hyalüronik Asit özellikle erken yaşlanan ciltlerde ya da yaşlanma tehditi ile karşı karşıya olan ciltlerde oldukça etkili bir maddedir. İnsan yaşlandıkça vücudu daha az Hyalüronik Asit üretmektedir. Bu nedenle de cildi daha az nemli olmaktadır. Bu açığı kapatmak için Hyalüronik Asit kullanmak gereklidir. Hyalüronik Asit uygulaması bölgesel olarak uygulanmaktadır. Yaşlanma karşıtlığı için kullanılacak olan Hyalüronik Asit kırışıklıkların ve çizgilerin olduğu bölgelere bu çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesi için uygulanmaktadır. Aynı zamanda cildin elastikiyetinin korunmasının en güzel yolu Hyalüronik Asitten geçmektedir. Sivilceli ve sivilce çıkmasına müsait ciltler için de Hyalüronik Asit su bazlı olması dolayısıyla oldukça etkilidir.

Hyalüronik Asit Cilde Herhangi bir Zarar Verir mi?

Özellikle son günlerde bu durum oldukça merak edilir hal aldı. Fakat bilinmelidir ki Hyalüronik Asit kesinlikle cildi yakmaz. Sivilce için kullanılan birçok jel ve kremler cildi soyarken, Hyalüronik Asit cildi soymaz bile. Hyalüronik Asit sadece cildinizi kibarca nemlendirir ve bu nem uzun süre varlığını korur.

En İyi Hyalüronik Asit

Hiç şüphesiz cildi en iyi nemlendiren madde Hyalüronik Asittir. Onun yanında bir de sodyum hyaluronat kullanıldığında mükemmel sonuçlar elde edilecektir.

Hyalüronik Asit Serumunun Evde Uygulanması

Mevsim geçişlerinde, en çok da bahar aylarında her yıl 2 defa olmak üzere kür şeklinde uygulanmaktadır. 25 yaş ve üstü kişilerin yaşlanmaya karşıt olarak bu serumu uygulamasının büyük yararları bulunmaktadır. Bu serumların uygulanış biçimleri şu şekildedir. Hyalüronik Asit serumu tüm yüze ve boyun bölgesine uygulanmaktadır. Sabah ve akşam olmak üzere iki kere uygulanabilir. Uygulama pamuk yardımıyla nazikçe yapılmalıdır.

Hyalüronik Asit nasıl kullanılır

Vücuttaki Hyalüronik Asit Neden Azalmaktadır?

Daha öncede belirttiğimiz gibi insan vücudu Hyalüronik Asit üretmektedir. İnsan vücudu Hyalüronik Asit üretmekle kalmayıp aynı zamanda Hyalüronik Asiti yenilemektedir. Fakat zamanla bu özellik giderek azalmaktadır. 15 gram bulunan Hyalüronik Asit vücudun tüm dokularına dağılmaktadır. Hyalüronik Asitin azalmasının sebebi ise yaşın ilerlemesi, hormonların değişmesidir. 

Hyalüronik Asit vücuda tekrar nasıl kazandırılabilir?

Hyalüronik Asit vücuda serumla, kremler ile ya da plastik cerrah uzmanlarının gerçekleştirdikleri enjekte yöntemi ile kazandırılabilir. İçerisinde Hyalüronik Asit bulunan birçok serum ve krem bulunmaktadır. Bu serum ve kremler genel olarak su bazlı ve doğal ürünlerdir. Bu nedenle kullanılmasında hiçbir sakınca görülmemektedir. 

Hyalüronik Asitin Cilt Üzerindeki Etkisi

Ciltte bulunan temel bileşenlerden bir tanesi de Hyalüronik Asittir. En önemli görevi dokuların daha dayanıklı hal almasını sağlamaktır. Bunu nasıl mı gerçekleştirir? Basınç gücünü suyla etkisiz hale getirmektedir. Bu durumda dokuların güçlenmesini sağlar. Derinin dermiş tabakasında dağınık halde bulunan Hyalüronik Asit, cildin nemlenmesinde hayati önem taşımaktadır. Her ne kadar cilt sağlığı insanlar tarafından çok önemsenmese de yaşlandıktan sonra psikolojik olarak da etkilemeye başlamaktadır.

Hyalüronik Asit ciltteki su miktarını dengede tutması sebebiyle cilt için çok önemli bir nem kaynağıdır. Bu nedenle Hyalüronik Asitin zamanla azalması özellikle kadınlar için çok hoş olmayan bir durumdur. Cildin nemsiz kalması, kuru, cansız görünmesine yol açmaktadır. Aynı zamanda cildin yapısı bozularak ciltte kırışıklıklar ve ince çizgiler meydana gelmektedir. 

Hyalüronik Asit ismi ile sizleri korkutarak cilde sürülmemesi gereken bir madde gibi algılamanıza sebep olabilir. Oysa Hyalüronik Asit zaten vücudumuzun doğal olarak ürettiği bir maddedir. Vücut yaşlandıkça bu maddenin üretilmesinin azalması hatta zamanla kaybolması ciltteki nemin azalmasına ve cildin kurumasına yol açmaktadır. Kuru cilt maalesef erken yaşlanmaya mahkumdur. Çünkü hem azaldıkça kırışıklıklar ve ince çizgiler artmaktadır. Bu nedenle Hyalüronik Asit ismi sizi korkutmamalı içerisinde Hyalüronik Asit olan ürünleri kullanmaktan çekinmemelisiniz.

Hyalüronik Asit içeren kremler kullanabilir, yine Hyalüronik Asit serumları evde kendiniz uygulayabilirsiniz. Maddi ve manevi olarak kaldırabilecek durumda iseniz de bir plastik cerrahı ile görüşerek Hyalüronik Asiti vücudunuza enjekte yöntemi ile aşılayabilir. Vücutta tekrar Hyalüronik Asit meydana gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem bölgesel olarak uygulanmakta ve uygulandığı bölgeye canlılık ve dolgunluk vermektedir.

Hyalüronik Asit kendim kullanmadım ancak ev arkadaşım kullanıyordu ve oldukça iyiydi. Şikayet ettiğine hiç denk gelmedim deneyebilirsiniz sizlerde. Güzel bir cilde sahip olmak için bakım şart olduğu gibi doğru bakımları yapmakta önemli. Cilt bakımı yazılarımıza bakmanızı tavsiye ederim.

Ürün hakkında bu link üzerinden de bilgi alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu